Kurz fotogrametrie s dronom


03.03.2020, napísal: Adam Kacvinský

V priebehu apríla 2020 sa uskutoční ďalšie školenie fotogrametrie s dronom zložené z 5 samostatných modulov. Kurz pomôže geodetom, architektom, 3D grafikom, poľnohospodárom či lesníkom výrazne zefektívniť ich prácu.

Nový termín školenia 

Na základe spokojnosti účastníkov z minulého školenia a ich feedbacku sme školenie leteckej fotogrametrie s využitím dronu rozšírili a rozdelili na 5 častí. Začneme modulom základnej teórie, pokračovať budeme praktickou časťou, pokročilými metódami, spojením leteckej fotogrametrie s pozemnou a s laserovým skenovaním a posledný modul sa bude týkať využita fotogrametrie v poľnohospodárste.

Je možné vybrať si ktorýkoľvek z modulov samostatne, ale aj komplexný balík školenia. Zúčastniť sa ho teda môže fotogrametrický laik bez predchádzajúcich skúseností, ale aj ostrieľaný profesionál, ktorý si chce rozšíriť obzory pri konkrétnej činnosti.


Rozdelenie modulov:

Modul č. 1 - Základné školenie leteckej fotogrametrie
Dátum konania: 1. až 3. apríl
Časový rozsah: 20 hodín

Modul č. 2 - Základy geodézie pre leteckú fotogrametriu - teória
Dátum konania: 1. apríl
Časový rozsah: 3 hodiny

Modul č. 3 - Pokročilejšie spracovanie fotogrametrie
Dátum konania: 14. apríl
Časový rozsah: 4 hodiny

Modul č. 4 - Kombinácia leteckej fotogrametrie, pozemnej fotogrametrie a laserového skenovania
Dátum konania: 14. a 15. apríl
Časový rozsah: 12 hodín

Modul č. 5 - Fotogrametria pre poľnohospodárov
Dátum konania: 28. a 29. apríl
Časový rozsah: 12 hodín


Podrobnú osnovu školenia s cenníkom a presnými časmi školení jednotlivých modulov nájdete na konci tohto článku!

Jednotlivé moduly budú odškolené v termíne od 1. apríla (Modul č.2) do 29. apríla (Modul č. 5) v Dubnici nad Váhom. Školenie bude opäť viesť odborník na fotogrametriu s dronom Jakub Vanko (viac info nižšie), Pre školenie softvérov Agisoft Metashape Pro a Pix4Dmapper využijeme externých školiteľovV prípade záujmu nás kontaktujte a zašleme Vám ďalšie informácie.

Ak sa o výhodách leteckej fotogrametrie a pomoci pri práci geodetov, architektov, 3D grafikov, poľnohospodárov či lesníkov chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Využitie leteckej fotogrametrie s dronom.

Vanko-fotogrametria-aprop-skolenie

Prečítajte si, ako prebiehalo predchádzajúce školenie fotogrametrie s dronom

Autor: Adam Kacvinský, 29.10.2019)

Máme za sebou 3-denné fotogrametrické školenie s využitím dronu na zber dát a softvérov ako Agisoft Metashape Pro, RealityCapture či Pix4Dmapper pri ich následnom spracovaní. V tomto príspevku sa dozviete, čo sme prebrali počas 4 hodín teoretickej prípravy, nasnímali v priebehu 2 hodín lietania a vytvorili za 14 hodín post-processingu.

Lektori

Školenie viedol po celé 3 dni Ing. Jakub Vanko, ktorý má s leteckou fotogrametriou a následným spracovaním dát v špecializovaných programoch 6 ročné skúsenosti. Vyštudoval geodéziu, kartografiu a kataster na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave. Na škole sa venoval geografickým informačným systémom a diaľkovému prieskumu zeme.

Fotogrametria-s-dronom-Aprop

Následne pôsobil v zahraničí na Univerzite Trás-os-Montes e Alto Douro v Portugalsku, kde využíval leteckú fotogrametriu napr. na dokumentáciu dopravných nehôd a monitorovanie poľnohospodárskych plodín. Po návrate na Slovensko pomáha pri tvorbe slovenského fotogrametrického softvéru RealityCapture a posúva svoje fotogrametrické know-how ďalej. Pre školenie softvérov Agisoft Metashape Pro a Pix4Dmapper sme využili externých školiteľov. 

Hardvér a softvér

Lietali sme s bezpilotným zariadením Phantom 4 od výrobcu DJI. Pri spracovaní dát sme využili softvéry ako Agisoft Metashape Pro, RealityCapture či Pix4Dmapper. Taktiež sme si prešli rôzne cloudové riešenia a vyskúšali importy výstupov fotogrametrie do iných bežne používaných softvérov, ako je napr. QGIS.

Fotogrametricke skriptá na mieru

Každý účastník školenia dostal na začiatku kurzu naše na mieru vytvorené skriptá, ktoré obsahujú 229 slidov z teoretickej časti a fázy post-proccessingu. Do tých si robili účastníci školenia poznámky a môžu z nich v budúcnosti čerpať informácie.

Skripta-fotogrametria-aprop

Teoretická príprava

Školenie začalo teoretickou prípravou, keďže predchádzajúce skúsenosti „z fachu“ nie sú podmienkou. Vysvetlili sme si uplatnenie leteckej fotogrametrie v praxi, zoznámili sa s referenčnými systémami, transformáciami, základmi fotenia a nezabudli sme ani na princípy a postupy fotogrametrie.

 sklocenie-dronovej-fotogrametrie-jakub-vanko-aprop

Predletová príprava fotogrametrie

Následne sme sa presunuli do susednej Českej republiky kvôli zberu dát. Na začiatku sme sa podrobne zoznámili s meracou technikou, nasledovala rekognoskácia terénu, hľadanie prekážok a presné plánovanie letu. Po rozmiestnení a určení vlícovacích bodov sme sa pozreli na predletovú prípravu – skontrolovali sme si vzdušný priestor, počasie, technickú stránku dronu a nastavenie letových aplikácií.

Fotogrametricke-skolenie-aprop

Zber dát

Pri zbere dát sme využili letecké dronové aplikácie Pix4Dcapture a DJI GO 4. Využili sme viacero typov automatických letov a na záver aj manuálny let.  Na požiadanie účastníkov školenia sme fotili aj zo zeme, aby Jakub demonštroval, akým spôsobom prepojiť leteckú a pozemnú fotogrametriu. Spolu sme nafotili 546 snímok zo zeme aj zo vzduchu.

Spracovanie dát

Spracovanie prebiehalo v už spomínaných programoch. Základný postup je rovnaký ale programy sa medzi sebou líšia používateľským rozhraním, možnosťami a majú svoje výhody a nevýhody. Po importe snímok sa vykoná väčšina úkonov automaticky s minimálnym zásahom užívateľa, ako je vkladanie vlícovacích bodov, kontrola kvality, stanovenie oblasti pre výpočet a nakoniec export požadovaných výstupov.

fotogrametia-softver-aprop


Feedback

Zúčastnil som sa tohto školenia a môžem ho len a len odporúčať....môžem povedať, že úroveň informácii, celkový prístup, ochota a organizácia boli na vysokej úrovni! Pre mňa ako pre začínajúceho v oblasti fotogrametrie to boli neoceniteľné informácie...takže firma APROP a jeho tím...veľký palec hore!

Ing. Matúš Tkáč - INGOS Prešov s.r.o.  | Zdroj: Facebook, 20.10.2019

RealityCapture-fotogrametria-Jakub_Vanko-Aprop


Podrobná osnova a cenník fotogrametrického školenia

Stiahnite si nižšie uvedenú osnovu školenia vo formáte PDF s dodatočnými informáciami. Pre bližšie informácie a prihlásenie na školenie nás prosím kontaktujte!

Cena a osnova školenia (PDF)Prečítajte si naše ďalšie články:


16.09.2019, napísal: Adam Kacvinský

Využitie leteckej fotogrametrie s dronom

24.08.2018, napísal: Adam Kacvinský

Podnikanie s dronmi - Výkon leteckých prác

23.08.2018, napísal: Adam Kacvinský

Podmienky prevádzkovania dronov

Naši spokojní zákazníci