Barion Pixel

Hobby lietanie s dronom

Pravidlá lietania platia pre každého účastníka vzdušného priestoru. Neporušujte predpisy a nevystavujte tak seba a iných riziku.

Môžem tu lietať?

Pravidlá pre lietanie s dronom sú často pre bežného hobby pilota nezrozumieteľné. Problémom je často meniaca sa legislatíva, všadeprítomné neaktuálne informácie a ťažká pochopiteľnosť systému leteckých postupov, do ktorých drony zasahujú.

Dronový záber z výšky pri analyzovaní sadu
Ovládanie dronu pri výkone leteckých práv v poľnohospodárstve

Riešenie sporov

Pravidlá lietania závisia od kategórie dronu, vzdušného priestoru, v ktorom sa nachádzame či miesta, na ktorom lietame. Čoraz bežnejšie je riešenie sporov s obyvateľmi, ktorým drony lietajúce v ich okolí prekážajú. Pritom je bežné, že po zavolaní policajnej hliadky sa ukáže, že vyškolený pilot naporušil žiadne z pravidiel lietania a je v práve.

Aktuálne informácie

S cieľom maximálnej možnej informovanosti širokej verejnosti pravidelne aktualizujeme naše blogové články. Avšak je prakticky nemožné obsiahnuť a dostatočne vysvetliť všetky informácie iba v písomnej forme, preto ponúkame aj ONLINE kurzy. Na nich náš certifikovaného dronový inštruktor všetko detailne vysvetlí ľudskou rečou a účastníci sa kedykoľvek môžu pýtať otázky pre dovysvetlenie preberanej témy.

Dron Phantom 4 s RGB kamerou využívaný v lesníctve pri meraní neforemných hmôt

Úchvatné zábery na sociálnych sieťach

Drony ponúkajú úplne novú perspektívu pri dokumentácií zážitkov. Či už ide o spomienky a úžasné miesta počas cestovania, rodinnú oslavu či chatu s priateľmi, zábery z dronu perfektne zdokumentujú všetko podstatné.

Výber multikoptéry či fixed-wingu

Pri výbere vhodného dronu pre hobby použitie je nutné zvážiť parametre, ktoré sú pre zamýšľané použitie kľúčové. Ide hlavne o cenu dronu, kvalitu záznamu, letový čas a kompaktnosť či využiteľné automatické letové režimy. Od váhy dronu sa ďalej odvíjajú pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať. Bližšie sa na to pozriete s našim inštruktorom v priebehu dronového kurzu pre hobby pilotov.

Hobby lacný typ dronu bežne zakúpitelný za desiatky eur.

Najlacnejšie drony

Dron bez inteligentných funkcií a “LIVE” obrazu z kamery kúpite už od niekoľkých desiatok EUR.

Dron Mini 2 od výrobcu DJI vhodný pre hoby využitie

DJI Mavic Mini 2

V hobby kategórii je DJI Mini 2 aktuálne najobľúbenejší “inteligentný” dron s množstvom funkcií.

Dron Mavic Air 2 od výrobcu DJI vhodný pre hobby lietanie

DJI Mavic Air 2

Je výbornou voľbou pre cestovateľov. Mavic Air 2 má senzory proti nárazu z predu, zo zadu a zo spodu.

Dron Mavic 2 PRO/Zoom od výrobcu DJI vhodný pre Hobby pilotov

Mavic 2 Pro/Zoom

Aktuálne najpredávanejší profi dron výrobcu DJI. Mavic 2 PRO disponuje kvalitným záznamom a nízkou hmotnosťou. Patrí do kategórie C2.

Ako prebieha bežná dronová misia?

Pravidlá lietania a počasie

Prvým krokom je dôkladné zhodnotenie meteorologických podmienok (hlavne vetra a možnosti zrážok) a dodržiavanie pravidiel lietania tak, aby z lietania nebolo viac problémov ako radosti.

Oboznámenie sa s miestom lietania

Skontrolujeme si miesto lietania pomocou Google Maps a leteckej mapy. Zaujíma nás trieda vzdušného pristoru či zastavané oblasti a prekážky. Klient nám odsúhlasí cenovú ponuku.

Žiadosť o povolenie foto a video záznamu z dronu

ZRUŠENÉ 1.3.2019 – Získali sme vyjadrenie posledného subjektu, ktoré zjednodušuje lietanie s dronmi vybavenými kamerou na Slovensku.

Naštartovať motory a do výšky!

Po základnej príprave sa vybalí a skontroluje dron, ovládač a spustí sa aplikácia. Ak je všetko v poriadku, môže sa štartovať! Ak ste s dronom nikdy neleteli, všetko vám dôkladne vysvetlíme a na vaše prvé lety dohliadneme počas praktického kurzu.

Posúdenie fotiek a videí Ministerstvom obrany

ZRUŠENÉ 1.3.2019 – na základe vyhlásenia NBÚ nie je nutné žiadať o posúdenie záznamu pri fotografiách a videách z dronu.

Spracovanie a nazdieľanie na sociálne siete

Po spracovaní fotografií a videí ich môže každý hobby pilot nazdieľať na sociálne siete. Hobby využitie záberov neodmedzuje žiadny predpis.

Online Školenie dron výuka škola

Začnite teoretickým kurzom ONLINE

V priebehu 1 týždňa Vás prostredníctvom 5 podvečerných online lekcií pripravíme na úspešné zloženie teoretickej skúšky pilota dronov. Skriptá vám zašleme kuriérom, počas hovoru budete mať nazdieľanú obrazovku školiteľa a budete mať možnosť použiť Váš mikrofón či kameru na interakciu.

To do list pred letom dron

Predpisy a bezpečnosť

Naučíme vás ako s dronom lietať bezpečne a podľa predpisov. S našim predletovým zoznamom úkonov už na nič nezabudnete.

Prvý let pod dohľadom

Počas praktického kurzu vám všetko ukážeme, vysvetlíme a zalietate si s niekoľkými rozdielnymi typmi dronov od DJI Mini pro Phantoma 4 PRO.

software nastavanie

Dodatočné spracovanie fotiek a videí

Ukážeme vám, ako rýchlo a jednoducho nastrihať vytvorené videá či upraviť fotografie pre ten najlepší výsledok.