Povolenie na lietanie s dronom

Vytvorili sme pre vás kompletný kurz, počas ktorého vás pripravíme na skúšky pre získanie "povolenia na lietanie s dronom", odborne nazvaného Povolenie na lietanie lietadla spôsobilého lietať bez pilota.

Kurz sa skladá z Teoretického školenia a Praktického školenia

Teoretické školenie

V priebehu dvoch dní vás pripravíme na úspešné zloženie teoretickej skúšky na Dopravnom úrade. Školenie je zamerané na to, aby ste v čo najkratšej dobe a zároveň efektívne získali know-how od ľudí, ktorí majú bohaté skúsenosti a vyškolili už desiatky pilotov dronov a „skutočných“ lietadiel.

Čo je súčasťou teoretického školenia?

Štúdijné materiály
Dostanete „skriptá“ vypracované špeciálne podľa najnovších požiadaviek Dopravného úradu.
Interaktívny prístup
Prednášky kombinujeme s videami a užitočnými webmi. Vedomosti si overíte v našom online teste s viac ako 500 otázkami.
Prihlásenie na teoretickú skúšku
Prihlášky spolu vypíšeme priamo počas školenia. Následne ich za vás odovzdáme na Dopravnom úrade.

Čomu sa budeme venovať

Príprava na 6 okruhov teoretickej skúšky:
 1. Letecké právo a postupy riadenia letovej prevádzky;
 2. Všeobecné vedomosti o lietadlách;
 3. Letové výkony lietadla a plánovanie letu;
 4. Meteorológia;
 5. Prevádzkové postupy;
 6. Základy letu.
Teoretická príprava na praktickú skúšku:
 • Orientáca v leteckej ICAO mape; 
 • Všeobecné znalosti z oblasti UAV;
 • Praktické skúsenosti s prevádzkou dronov.

Najbližšie termíny teoretických školení:

26. – 27.03.2020 | Bratislava

Cena teoretického školenia je 200 €. 


Vyberte si z najbližších termínov školení, alebo nám napíšte a určite sa dohodneme.

Prihláška je nezáväzná

Najčastejšie otázky

Skúšku z teoretických vedomostí absolvujete na Dopravnom úrade v Bratislave. Test sa vykonáva na počítači, kde vám program automaticky vygeneruje otázky ku každému zo 6 skúšaných okruhov. Všetky otázky sú uzavreté s 3 možnosťami, správna je stále iba 1 z nich. Pre úspešné splnenie skúšky je nutné získať minimálne 75 % správnych odpovedí z každého okruhu.

Ak sa vám nepodarí získať z niektorého okruhu dostatok správnych odpovedí, test môžete na ďalšom termíne skúšky opakovať. Na opravnom termíne sa vrátite už iba ku konkrétnemu nesplnenému okruhu, nebudete opakovať celú skúšku. Zúčastniť sa môžete 1. riadneho termínu a ďalších 3 opravných pokusov. Ak skúšku v rámci týchto termínov nespravíte, musíte všetky predmety absolvovať znova s prestávkou 12 mesiacov.

V priebehu niekoľkých dní vás budeme telefonicky kontaktovať ohľadom plánovaných činností, ktoré s dronom chcete vykonávať, informácií o type dronu, s ktorým plánujete v blízkej budúcnosti lietať a pod. Neskôr, niekoľko dní pred plánovaným termínom školenia, vám na uvedenú e-mailovú adresu zašleme všetky podrobné informácie vrátane presnej adresy školenia, času začiatku, priebehu a praktických informácií. 

Na teoretickom školení vám naučíme, ako správne pracovať s ICAO mapou. To je prvá časť praktickej skúšky. Druhá časť praktickej skúšky sa skladá z overenia schopností ovládať dron počas letu. Tú si inšpektor Dopravného úradu overuje počas niekoľkých letových cvičení. Najčastejšie sa jedná o obrazce, pozdĺž ktorých je potrebné letieť v určitej výške a polohe prednej časti dronu voči pilotovi či svetovým stranám. Na teoretickej skúške Vám ukážeme, ako najčastejšie vyzerajú tieto obrazce, aké ďalšie úlohy sú vyžadované od operátora dronu, či na čo si dať na skúške pozor. 

Praktické školenie

Ste úplný začiatočník, alebo profesionál, ktorý sa chce s dronom naučiť nové veci? Napíšte nám, pripravíme pre vás praktický kurz na mieru. Venujeme sa základným kurzom, fotogrametrickým školeniam, ale aj výuke lietania pre termálne a vizuálné inšpekcie.

Čo je súčasťou praktického školenia?

Dôležité informácie a tipy
V riadenom vzdušnom priestore sa budete orientovať skvele, komunikácia s dispečerom bude rutinou a ani dron vás už ničím neprekvapí.
Kvalifikovaní inštruktori
Dostanú z vášho dronu maximum. Ukážeme vám všetky triky, máme totiž nalietané stovky hodín.
Prihlásenie na praktickú skúšku
Pomôžeme vám s prihlásaním na praktické preskúšanie s inšpektorom Dopravného úradu.

Základné praktické školenie

Ukážeme si:
 • Čo nezabudnúť skontrolovať pred výjazdom;
 • Ako si pripraviť dron a nastaviť softvér pred letom;
 • Akým spôsobom získať od dispečera povolenie k vzletu.
Naučíme sa:
 • Ovládať dron v móde plnej stabilizácie;
 • Nastaviť pokročilé automatické funkcie;
 • Riadiť užitočné zariadenie - kameru.
Vysvetlíme si:
 • Aké sú pravidlá legálneho lietania s dronmi;
 • Aké riziká súvisia s lietaním s dronmi a ako ich minimalizovať;
 • Ako postupovať v prípade neobvyklých hlásení dronu;
 • Ako vybíjať, nabíjať a skladovať batérie.

Najčastejšie otázky

S inšpektorom Dopravného úradu sa stretnete na niektorom zo športových letísk. Skúška sa skladá z 2 častí. Prvá je zameraná na orientáciu a znalosť pravidiel lietania vo vzdušnom priestore SR s použitím leteckej mapy ICAO 1:500 000. V druhej časti si inšpektor DÚ preverí vaše praktické znalosti a skúsenosti s ovládaním dronu počas bežného letu a núdzových situácií.

Typ zariadenia záleží od druhu požadovanej „licencie“. Konkrétne to môžu byť vrtulníky, multikoptéry, teda 4 a viac vrtuľové drony, alebo lietadlá s pevným krídlom, tzv. fixed wing. U všetkých 3 možností však platí, že dané zariadenie musí byť registrované na Dopravnom úrade.

Naši spokojní zákazníci