1. Úvod
  2. Blog
  3. Drony – hračky | Legálne lietanie s FPV

Drony – hračky | Legálne lietanie s FPV

Titulný obrázok k článku o využití FPV dronov na Slovensku
[Zatiaľ neaktualizované podľa novej legislatívy od 1.1.2021] Väčšina používateľov dronov považuje súčasné pravidlá lietania za neprimerane prísne. Existuje však kategória dronov, pre ktorú nie je nutné rešpektovať niektoré zo všeobecných pravidiel lietania, a to aj bez špeciálneho povolenia. Obmedzenia, ako minimálna vzdialenosť 50 m od objektov a osôb, zákaz lietania s FPV, alebo maximálna výška letu 120 m nad terénom samozrejme má význam. Hlavne u ťažkých dronov, ktoré môžu spôsobiť pri náraze, či páde škodu na majetku alebo zdraví. Avšak Dopravný úrad určil kategóriu dronov, pre ktoré sa vybrané obmedzenia – minimálna vzdialenosť 50 m od objektov a zákaz lietania s FPV – nevzťahujú. Touto kategóriou sú tzv. lietadlá-hračky.

Lietadlá (drony) – hračky

Lietadlom-hračkou sa podľa aktuálne platných pravidiel lietania s dronmi považuje dron s hmotnosťou najviac 0,5 kg, ktorý sa nevyužíva pre komerčné účely. Ďalej musí byť výrobcom určený aj pre používateľov mladších ako 14 rokov. Veková hranica pre používanie sa musí zverejňovať na obale výrobku, pričom niektoré e-shopy ju uvádzajú aj na svojich stránkach, napríklad Amazon.

Pravidlá lietania s lietadlom-hračkou

Ak máte doma takýto dron, vzťahujú sa na vás iné, ako všeobecné pravidlá lietania s dronmi:

  • Maximálna výška letu 30 m nad zemou;
  • Maximálna vzdialenosť 1 000 m od operátora;
  • Zákaz lietania nad zastavanými oblasťami a ľuďmi;
  • Odstup od ľudí a budov v pomere minimálne 1:1 – t.j. ak dron letí v 2-metrovej výške, minimálny odstup od ľudí iných ako operátora dronu sú 2 metre;
  • Lietanie iba v neriadenom vzdušnom priestore triedy G – mimo „ATZ“, zakázaných, rezervovaných a inak obmedzených vzdušných priestorov (napr. Národné parky).

Legálny let FPV

Dopravný úrad nám potvrdil, že pri lete s lietadlom-hračkou je povolené lietať v móde FPV, teda s live prenosom obrazu z kamery dronu na obrazovku, či priamo do FPV okuliarov operátora dronu. Výhodou je aj možnosť priblížiť sa k objektom, či osobám na výrazne menšiu vzdialenosť, ako je tomu u ostatných kategórií dronov. To určite poteší nielen rekreačných pilotov, ktorí si chcú svoju záhradu prehliadnuť naživo z výšky, ale napríklad aj racingových športových pilotov.

Zlou správou je, že Spark a Mavic Air, najľahšie z rodiny dronov DJI, sú určené pre používateľov starších ako 15 rokov, nedá sa ich teda považovať za dron-hračku.

Zdieľaj článok na svoje sociálne siete a pomôž nám rásť.
Newsletter
Radi ti budeme zdielať novinky zo sveta dronov, preto prihlás sa na odber nášho emailingu.

Menu